14-12-2023r.
godzina 14:41
www.bip.gov.pl
 
Gmina - informacje
Aktualności
Podstawowe dane
Wybory 2005
Wybory 2006
Wybory 2007
Władze
Burmistrz Miasta
Przewodniczący Rady
Rada
Urząd Miejski
Prawo lokalne
Statut
Uchwały
Zarządzenia Burmistrza
Protokoły
Podatki i opłaty
Interpretacje przepisów prawa podatkowego
Strategia rozwoju
Zagospodarowanie
Ochrona Środowiska
Gospodarka komunalna
Schemat organizacyjny
Ogłoszenia
Wykaz rejestrów publicznych
Kontrole
Jednostki
Jednostki organizacyjne
Jednostki pomocnicze
Finanse
Budżet
Przetargi
Oferty inwestycyjne
Nieruchomości
Obsługa interesanta
Inwestycje i Gospodarka Komunalna
Zagospodarowanie Przestrzenne i Ochrona Środowiska
Działalność gospodarcza
Dodatki Mieszkaniowe - podstawa prawna, wniosek, oświadczenie
Ośrodek Pomocy Społecznej
Świadczenia rodzinne
ZPORR
Zespół Ekonomiki Oświaty Zdrowia i Kultury
Drogi
Skrzynka Podawcza
Oświadczenia majątkowe
Urząd Miejski 2007
Urząd Miejski 2006
Urząd Miejski 2003..2005
Radni 2007
Radni 2006
Radni 2003..2005
Szkoły 2007
Szkoły 2006
Szkoły 2003.2005
Przedszkola 2007
Przedszkola 2006
Przedszkola 2003.2005
Pozostałe 2007
Pozostałe 2006
Pozostałe 2003..2005
Redakcja
Redaktorzy
Statystyki strony
Proste
Graficzne
Rejestr zmian
Licznik odwiedzin
Witryna odwiedzona 142393 raz(y)


[Panel administracyjny]

Obsługa interesanta :: Ośrodek Pomocy Społecznej


 

2007-02-19
Program pomocowy dla młodzieży popegerowskiej pod nazwą „Przystań na Skarpie.”

Ośrodek Pomocy Społecznej w Sośnicowicach na prośbę Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Opolu - ANR OT Opole Administracja Mienia Niezagospodarowanego w Paczynie informuje o edycji programu pomocowego dla młodzieży popegerowskiej pod nazwą „Przystań na Skarpie.”

Program dotyczy rekrutacji kandydatek do Bursy – programu pomocowego dla młodzieży popegerowskiej pod nazwą „Przystań na Skarpie”:

Rotacyjny charakter pobytu w Bursie daje szansę nowym kandydatkom do skorzystania z takiej formy pomocy w nauce i pracy.

Wnioski o zakwalifikowanie w programie pomocowym należy składać w OT ANR w Opolu ul. 1-go maja 6, tel. 077/4000952 p. Jerzy Babiarski.

Dodatkowe informacje – „Bursa” – Ewa Ranachowska – 022/826-09-13

Wniosek o zakwalifikowanie do bursy „Caritas” oraz dodatkowe informacje można uzyskać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Sośnicowicach ul. Bema 6.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zasady Funkcjonowania Bursy:

I. Postanowienia ogólne:

1. Bursa w domu Caritas „Gaya” w Warszawie jest formą pomocy dla młodzieży żeńskiej, pochodzącej z dotkniętych problemem bezrobocia terenów dawnych PGR-ów. Pobyt w bursie ma umożliwić dziewczętom z ubogich rodzin byłych pracowników PGR, skierowanych przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa, społeczne i zawodowe usamodzielnienie się poprzez podjęcie pracy w Warszawie.

Realizowany w bursie program wychowawczy ma ponadto umożliwić pensjonariuszkom zdobywanie i podnoszenie kwalifikacji zawodowych poprzez udział w kursach i szkoleniach oraz kształtowanie charakteru i odpowiednich zalet moralnych, przygotowujących do wejścia w sposób odpowiedzialny w dorosłe życie.

2. Pensjonariuszkom zapewnia się:

- odpowiednie warunki materialne w zakresie zamieszkania i wyżywienia,

- pomoc w szukaniu pracy i miejsca zamieszkania,

- opiekę wychowawczo-duszpasterską, oparta na zasadach chrześcijańskich.

3. Pobyt w bursie nie przekracza 6 miesięcy. Pensjonariuszka zobowiązana jest w tym czasie do poszukiwania miejsca zatrudnienia i miejsca zamieszkania. Jeżeli nie podejmuje aktywnych działań w tym względzie, a także nie chce współpracować z personelem i w ciągu 3 miesięcy nie znajdzie zatrudnienia musi opuścić bursę.

4. Mieszkanie i wyżywienie w bursie oraz pomoc w poszukiwaniu pracy i doradztwo są bezpłatne. Pensjonariuszki otrzymują dwa posiłki dziennie (śniadanie i obiado-kolacja) w (dni świąteczne trzy posiłki) oraz bilety komunikacji miejskiej. Po upływie dwóch miesięcy pobytu w bursie, pensjonariuszki, które znajdą zatrudnienie, będą obciążone niewielka opłatą (do 50zł.) i nie otrzymają biletów. Środki uzyskane z opłaty zostaną wykorzystane na uzupełnienie wydatków Caritas na środki czystości, artykuły piśmienne i lekarstwa, a także na działalność kulturalną.

5. Warunki zakwaterowania (pokoje ośmioosobowe, łazienki) – zapewniają elementarny komfort oraz, w razie potrzeby, skuteczną interwencje wychowawczą. Pensjonariuszki mogą korzystać z zaplecza socjalnego bursy: świetlica, kuchenka, lodówki, pralki automatyczne. Pensjonariuszkom, które podejmą pracę, będzie udzielona pomoc w poszukiwaniu stancji.

Personel bursy dokłada starań, aby pensjonariuszki przybyłe do Warszawy z małych środowisk nie czuły się osamotnione i szybko zaadoptowały się do warunków dużego miasta.

6. Pensjonariuszkom zapewnia się skromny program kulturalny (teatr, koncerty, wycieczki po mieście)

7. Personel bursy to: kierownik bursy, trzech wychowawców, dwóch doradców na ˝ etatu i pracownik administracyjny na ˝ etatu. Pracownicy bursy posiadają odpowiednie kwalifikacje i cechuje ich postawa życzliwości, cierpliwości i wyrozumiałości wobec pensjonariuszek.

Na personelu bursy spoczywa odpowiedzialność moralna za dziewczęta oraz prawna i materialna za bursę, dlatego w bursie pełnione są dyżury całodobowe. Praca kierownika bursy i wychowawców obejmuje także soboty, niedziele i święta.

.

 

 

 

II. Cel szczegółowy bursy- promocja zawodowa dziewcząt:

Wykwalifikowani specjaliści: doradca ds. zawodowych i adaptacji oraz doradca ds. pośrednictwa pracy wypracują zasady skutecznej pomocy mieszkankom bursy w znalezieniu pracy oraz będą służyli radą i pomocą.

1. Doradca ds. zawodowych pomaga pensjonariuszkom w adaptacji do nowego środowiska społecznego i do nowych warunków i wymagań poprzez przezwyciężenie negatywnych uwarunkowań takich jak:

- aktualna sytuacja społeczna-pensjonariuszki pochodzą z małych, najuboższych, dotkniętych bezrobociem środowisk (przede wszystkim terenów dawnych PGR-ów);

- sytuacja ekonomiczna- trudności na rynku pracy, pauperyzacja części społeczeństwa itp;

- sytuacja osobista pensjonariuszek- często brak poczucia bezpieczeństwa, niepewność, nieumiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, np. lęk przed urzędami,

oraz ocenia predyspozycje kandydatek i odpowiednio ukierunkowuje w poszukiwaniu zatrudnienia (ewentualnie wskazuje potrzebę dokształcania i kieruje na kursy, szkolenia itp.).

2. Do zadań doradcy ds. pośrednictwa pracy należy:

- nawiązanie i podtrzymywanie najściślejszych kontaktów ze wszystkimi urzędami pracy na terenie Warszawy, aby korzystać jak najszerzej z ich usług (oferty pracy, ogłoszenia, szkolenia, bezpłatne szkolenia); zapoznanie pensjonariuszek z urzędami i pomaganie im w nawiązywaniu z nimi kontaktów,

- nawiązywanie obustronnych kontaktów z firmami konsultingowymi;

- nawiązywanie bezpośrednich kontaktów z potencjalnymi i faktycznymi firmami i pracodawcami,

- pomoc pensjonariuszkom w zawieraniu umów i kontrolowanie poprawności ich realizacji; bursa może wspierać prośby pensjonariuszek poprzez udzielanie referencji;

- przygotowanie pensjonariuszek do właściwej autoprezentacji (umiejętność pisania c.v, prowadzenia rozmowy, odpowiedniego zachowania się itp.);

- stworzenie na terenie bursy i aktualizowanie bazy danych dotyczących ofert pracy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zasady naboru kandydatek do bursy:

1. O zakwaterowanie w bursie mogą ubiegać się dziewczęta, spełniające łącznie następujące kryteria:

a) są dziećmi lub wnuczkami byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej; za byłych pracowników ppgr uznaje się osoby, które były zatrudnione w tych przedsiębiorstwach na podstawie umowy o pracę przez okres co najmniej 3 lat,

b) pochodzą z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 0,7 kwoty, o której mowa w art.25 ustawy z dnia 10 października 2002r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. Nr 200, poz. 1697), tj. kwoty 532,00zł; możliwe jest odstąpienie od tego kryterium w szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej,

c) zamieszkują na terenach wiejskich w miastach do 20tyś. Mieszkańców,

d) są w wieku 18-25 lat,

e) ukończyły szkołę ponadgimnazjalną,

f) są zarejestrowane jako osoby bezrobotne,

g) wykazują chęć podjęcia pracy w Warszawie,

h) charakteryzują się otwartością na świat, energią i zaradnością,

i) mają dobra opinię w środowisku.

2. Naboru kandydatek do bursy dokonują oddziały terenowe ANR. Decyzję o zakwalifikowaniu do projektu podejmuje dyrektor oddziału terenowego.

3. Odpowiednie oddziały diecezjalne „Caritas” mogą zgłaszać kandydatki, z zastrzeżeniem punktów 1 i 2.

4. Kandydatki składają w odpowiednim oddziale terenowym ANR wnioski o zakwalifikowanie (wzór wniosku w zał.).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REGULAMIN BURSY

 

Mieszkankę bursy obowiązuje poszanowanie drugiego człowieka i kultura osobista.

Mieszkanka jest współodpowiedzialna za bursę i angażuje się w prace dla dobra wspólnego. Utrzymanie porządku i czystości na terenie bursy jest obowiązkiem mieszkanek.

Mieszkanka na terenie bursy może być odwiedzana tylko przez najbliższą rodzinę (rodzice, rodzeństwo). Odwiedziny odbywają się w wyznaczonych, przystosowanych do tego pomieszczeniach (korytarz, świetlica). Za zachowanie osób odwiedzających odpowiedzialna jest osoba odwiedzana.

Na terenie bursy zakazane jest: palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, stosowanie środków odurzających, jak również przybywanie do placówki w stanie nietrzeźwym i odurzenia.

Bursa jest otwarta w godzinach od 6:00 do 22:00

Uzasadnione wyjścia i powroty poza tymi godzinami mieszkanka uzgadnia z wychowawcą.

W godzinach od 22:00 do 6:00 obowiązuje cisza nocna.

Wyjazdy i każda uzasadnioną nieobecność na noc mieszkanka zgłasza u wychowawcy.

Posiłki wydawane SA tylko w godzinach otwarcia stołówki.

Bursa nie ponosi odpowiedzialności za przedmioty, odzież i pieniądze posiadane przez mieszkankę.

Spowodowanie szkód pociąga odpowiedzialność materialną mieszkanki.

Przed wyprowadzeniem się z bursy mieszkanka powinna dopełnić formalności u kierownika bursy.

Zachowanie i postawa mieszkanki będą miały decydujący wpływ na czas zamieszkania w bursie.

Nieprzestrzeganie powyższych ustaleń powoduje:

upomnienie przez kierownika bursy złożone w teczce personalnej mieszkanki,

poinformowanie organu kierującego mieszkankę do bursy,

usunięcie mieszkanki z bursy.

Dopełnieniem regulaminu są instrukcje umieszczone w poszczególnych pomieszczeniach bursy (sypialnia, świetlico-jadalnia, łazienka, pralnia, suszarnia).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wniosek o zakwalifikowanie do bursy ”Caritas”:

 

1. Dane kandydatki

Imie i Nazwisko …………………………………………………………………………

Data i miejsce urodzenia …………………………………………………………………

Imiona rodziców …………………………………………………………………………

Adres zameldowania …………………………………………………………………

Telefon kontaktowy …………………………………………………………………

2. Sytuacja rodzinna

Liczba osób w rodzinie: …………………………………………………………………

W tym dzieci …………………………………………………………………………

Czy ktoś z rodziców był pracownikiem ppgr (udokumentowane) ………………….

Czy ktoś z dziadków był pracownikiem ppgr (udokumentowane) ………………….

Czy rodzice obecnie pracują/ są bezrobotni:

- Ojciec …………………………………………………………………………………

- Matka …………………………………………………………………………………

Dochód na osobę w rodzinie (ustalony na podstawie zaświadczeń o dochodach osiąganych

Przez członków rodziny) …………………………………………………………………..

Zaświadczenie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej /jeśli korzystają z pomocy społecznej/.

3. Informacje o ukończonej szkole ponadgimnazjalnej

Nazwa i numer szkoły ……………………………………………………………………

Adres szkoły …………………………………………………………………………...

Powiat …………………………………………………………………………………...

Województwo …………………………………………………………………………...

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych osobowych przez Agencję Nieruchomości Rolnych i Caritas Archidiecezji Warszawskiej.

Załączam odpis (kserokopię) świadectwa ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej i następujące

Zaświadczenia:

…………………………………………………………………………………………………..

…………………………………………………………………………………………………..

…………………………………………………………………………………………………..

Oświadczam, że zapoznałam się z założeniami programu i regulaminem bursy.

 

 

 

Data: ……….…….. Podpis: …………………………………

 

 

 

 



Informację wytworzył(a): Teresa Kołodziej
Informację dodał(a): Dominik Gabrysiak
Ostatnia modyfikacja: 2007-07-27 12:46:09


drukuj wersja do druku



System wykonany przez firmę Javatech