14-12-2023r.
godzina 14:40
www.bip.gov.pl
 
Gmina - informacje
Aktualności
Podstawowe dane
Wybory 2005
Wybory 2006
Wybory 2007
Władze
Burmistrz Miasta
Przewodniczący Rady
Rada
Urząd Miejski
Prawo lokalne
Statut
Uchwały
Zarządzenia Burmistrza
Protokoły
Podatki i opłaty
Interpretacje przepisów prawa podatkowego
Strategia rozwoju
Zagospodarowanie
Ochrona Środowiska
Gospodarka komunalna
Schemat organizacyjny
Ogłoszenia
Wykaz rejestrów publicznych
Kontrole
Jednostki
Jednostki organizacyjne
Jednostki pomocnicze
Finanse
Budżet
Przetargi
Oferty inwestycyjne
Nieruchomości
Obsługa interesanta
Inwestycje i Gospodarka Komunalna
Zagospodarowanie Przestrzenne i Ochrona Środowiska
Działalność gospodarcza
Dodatki Mieszkaniowe - podstawa prawna, wniosek, oświadczenie
Ośrodek Pomocy Społecznej
Świadczenia rodzinne
ZPORR
Zespół Ekonomiki Oświaty Zdrowia i Kultury
Drogi
Skrzynka Podawcza
Oświadczenia majątkowe
Urząd Miejski 2007
Urząd Miejski 2006
Urząd Miejski 2003..2005
Radni 2007
Radni 2006
Radni 2003..2005
Szkoły 2007
Szkoły 2006
Szkoły 2003.2005
Przedszkola 2007
Przedszkola 2006
Przedszkola 2003.2005
Pozostałe 2007
Pozostałe 2006
Pozostałe 2003..2005
Redakcja
Redaktorzy
Statystyki strony
Proste
Graficzne
Rejestr zmian
Licznik odwiedzin
Witryna odwiedzona 142393 raz(y)


[Panel administracyjny]

Prawo lokalne :: Protokoły


 

Protokoły z posiedzeń oraz porządki obrad Rady Gminy Sośnicowice V kadencji
PROTOKÓŁ NR XIX/2004 z dnia 3.11.2004

PROTOKÓŁ NR XIX/2004

z sesji Rady Miejskiej w Sośnicowicach

z dnia 3.11.2004 r.

Przew. Rady- otwieram XIX sesję Rady Miejskiej w Sośnicowicach IV kadencji. Na ogólną liczbę radnych .15 w sesji bierze udział 15 radnych a więc stwierdzam iż Rada może podejmować prawomocne decyzje.

Proponowany porządek obrad dzisiejszej sesji przedstawia się następująco:

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie jej prawomocności

2. Przyjęcie porządku obrad

3. Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej sesji

4. Powołanie Komisji Skrutacyjnej

5. Korekta „Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Gminy Sośnicowice na lata 2004-2006”

6. Zmiany w budżecie gminy Sośnicowice na rok 2004

7. Przyjęcie uchwał

8. Interpelacje, wolne wnioski i zapytania

9. Odpowiedzi na interpelacje wnioski i zapytania

10. Zakończenie obrad

Czy do proponowanego porządku obrad dzisiejszej sesji będą uwagi, nie widzę. Przystępujemy do głosowania, kto jest za przyjęciem porządku obrad dzisiejszej sesji - jednogłośnie porządek został przyjęty ( ..15. radnych - za)

Przechodzimy do pkt. 3 - Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej sesji. Protokół znajdował się w biurze Rady również znajduję się w prezydium czy do zapisu protokołu z poprzedniej sesji będą uwagi, - nie widzę- przystępujemy do głosowania kto z Radnych jest za przyjęciem protokołu z obrad poprzedniej sesji , dziękuję ,protokół został przyjęty jednogłośnie (15 radnych za)

Przechodzimy do pkt. 4 Powołanie Komisji Skrutacyjnej do pracy w komisji proszę Radnych:

radną Marię Waliczek

radnego Romana Straszek

radnego Józefa Koczy

Sesja dzisiejsza została zwołana na wniosek Pana Burmistrza w trybie Regulaminu Pracy Rady Miejskiej

w Sośnicowicach Rozdział II § 5 ust. 8 - dlaczego Pan Burmistrz wyjaśni w pkt 5 do którego właśnie przechodzimy - Korekta Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Gminy Sośnicowice na lata 2004 - 2006 , proszę Pana Burmistrza o zabranie głosu

Burmistrz Jakubek - Panie Przewodniczący szanowni radni zaproszeni goście, dziękuję za pozytywne rozpatrzenie wniosku i zwołanie sesji, jest to dla nas ważne ponieważ ta sesja poprzez swoją uchwałę może podtrzymać nasz wniosek który został złożony w sporcie w SPORZE to jest zintegrowany program operacyjny rozwoju regionalnego i w tym programie złożyliśmy wniosek o dofinansowanie kanalizacji sanitarnej w Smolnicy. Dokumentacja jest rozpatrywana w pierwszym etapie i ten pierwszy etap rozpatrywania to jest Referat d/s wyboru Projektów Wydziału Programowania Rozwoju i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego. Drugi etap to jest Panel Ekspertów, trzeci to jest RKS - Regionalny Komitet Sterujący, czwarty - Zarząd Marszałkowski i ostatni to jest Wojewoda. Na tym pierwszym etapie kilka wniosków zostało oddalonych, nasz jak i wiele innych wstępnie zostało pozytywnie zaopiniowanych pod warunkiem uzupełnienia kilku punktów. Ja pozwolę sobie przeczytać czego sprawa dokładnie dotyczy:

Katowice 28.10.2004 r

Wezwanie do uzupełnienia dokumentacji.

W związku z zakończeniem procesu oceny formalnej wniosku ( tu jest wpisany numer naszego wniosku) nr kolejny 486 o tytule „Budowa Kanalizacji Sanitarnej wraz z rozbudową oczyszczalni ścieków w miejscowości Smolnica” informujemy że w nieprzekraczalnym terminie do dnia 5.11.2004 do godz. 14 winni państwo osobiście uzupełnić brakujące informacje.

1. Niewłaściwie określony rok zerowy dla wskaźników oddziaływania

2. W pkt. 3 w tabeli E2 należy dopisać wskaźniki oddziaływania

3. Należy wyjaśnić czy w zakresie projektu wchodzi również budowa przyłączy

4. Brak uzasadnienia w pkt F3

5. Niewystarczające zabezpieczenie środków na rok 2006

Uzupełnienia należy dokonać odpowiednio w formie załącznika, oświadczenia bądź wyjaśnienia w 3 egzemplarzach podpisanych przez osobę uprawnioną do reprezentowania wniosku. Niedostarczenie dokumentów skutkuje niedopuszczeniem wniosku do kolejnego etapu oceny.

Pozwolę sobie teraz po kolei odnieść do tych 5-ciu punktów

Ad 1. Wniosek jest sporządzony w oparciu o tzw. generator wniosków jest to taki program który wszyscy otrzymali w oparciu o ten program wypełnia się wniosek i niestety ten program jest z błędem i jest problem z określeniem tego roku zerowego, wszyscy o tym wiedzą i wszystkich spotkał ten sam problem i on nie budzi żadnych zastrzeżeń to zostało zrobione pan Piotr Cieślok był wczoraj w Katowicach i to zostało tam przy pomocy Pani która tym generatorem się zajmuje bezpośrednio poprawione

Ad 2. Natomiast w pkt. 3 w tabeli E2 należy dopisać wskaźniki oddziaływania i to jest to samo to jest ten sam problem, tego samego generatora wniosku

Ad 3. Należy wyjaśnić czy w zakres projektów wchodzi również budowa przyłączy. Oczywiście budowa przyłączy nie wchodzi w zakres projektu i w ramach wyjaśnienia to znaczy przyłącza nie mogą być finansowane ze środków unijnych, natomiast dla nich potrzebny jest jeszcze inny dokument który jak gdyby regulował tą kwestię na poziomie gminy i tym dokumentem jest uchwała Nr XXXIII/167/98 r Rady Miejskiej w Sośnicowicach z dnia 6.02.1998 r która to uchwała te kwestie reguluje w takim zakresie że załącznikiem do uchwały jest Regulamin szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie miasta i gminy Sośnicowice.

W § 4 pkt 2 lit. f i g mamy taki zapis:

lit. f „Właściciele nieruchomości położonych w obrębie istniejącej kanalizacji sanitarnej zobowiązani są podłączyć do niej swoją nieruchomość zlikwidować szambo w terminie 1 roku od dnia wejścia w życie regulaminu. W przypadku wybudowania nowej kanalizacji właściciel nieruchomości winien podłączyć swoją nieruchomość w terminie pół roku od dnia zakończenia budowy

lit. g „ Zobowiązuje się Urząd Gminy do informowania mieszkańców o rozpoczęciu i zakończeniu oraz trasie nowo budowanych kanalizacji sanitarnych”

Ad. 4 i 5 Niewystarczające zabezpieczenie środków na rok 2006. Tam w WPI winno być w tej kwocie która została przyjęta wcześniej, brakuje 5 tyś zł trzeba dodać żeby ten błąd poprawić i to są wszystkie uwagi które zostały nam przedłożone i o których ja z kolei państwa poinformowałem.

Jest to prawidłowość która występuje i która jest normalnym trybem działania w pozyskiwaniu środków unijnych. Jeżeli wniosek nie ma błędów natury takiej dyskwalifikującej go wtedy wzywa się gminy do takiego uzupełnienia i kolejnym analizom jest poddawany. Tutaj kolega podpowiada że ze względu na ten generator wniosków wszystkich ten problem dotyczy, nie wiem czy na dzień dzisiejszy ten generator wniosków jest już poprawiony na tyle czy w jakiś sposób ręcznie to na miejscu robią.

Tak jak powiedziałem wcześniej następnym etapem jest Panel ekspertów - on klasyfikuje wnioski już wg jakości rozwiązań i segreguje te wnioski w kolejności w jakiej Panel ekspertów widział by do dofinansowania, ale gdy trafia to na RKS - RKS może swoją kolejność narzucić, swoje uzasadnienie dać do tego jak on by teo widział z czym z kolei nie musi się zgodzić Marszałek i Zarząd, on może kierując się względami równomiernego rozwoju regionu powiedzieć że dla niego najważniejsze jest to żeby była opinia RKS-u jeżeli jest opinia RKS-u i jest pozytywna, on może dowolne projekty z listy przyjąć, często dzieje się w ten sposób że ma określoną pulę pieniędzy i w ramach tych pieniędzy stara się maksymalnie dużo gmin zadowolić, generalnie tak jak tu mówiłem na komisjach poprzedzających poprzednią sesję środki liczone wg wniosków zdecydowanie przekraczają możliwości dofinansowania. Dziękuję

Przew. Rady - czy będą pytania

r. Wiaderny - Panie Przewodniczący szanowni radni ja mam jedno pytanie, proszę przybliżyć hasło które mówi o terminach zlikwidowania szamba i przyłącza domostw do instalacji sanitarnej

Burmistrz Jakubek - wpierw przeczytam brzmienie pkt. 2 wyżej cytowanego regulaminu

„Nieruchomości na której mieszkają lub przebywają ludzie albo prowadzona jest działalność (znajdujące się na terenie nie posiadającym kanalizacji sanitarnej) powinny być wyposażone w szczelne zbiorniki bezodpływowe-szamba lub inne urządzenia przeznaczone do gromadzenia odpadów komunalnych płynnych zapewniających oczyszczenie ścieków zgodnie z przepisami

i teraz pkt. f -„Właściciele nieruchomości położonych w obrębie istniejącej kanalizacji sanitarnej zobowiązani są podłączyć do niej swoją nieruchomość zlikwidować szambo w terminie 1 roku od dnia wejścia w życie regulaminu. W przypadku wybudowania nowej kanalizacji właściciel nieruchomości winien podłączyć swoją nieruchomość w terminie pół roku od dnia zakończenia budowy.

dlaczego to w tym całym działaniu jest ważne, bo w rozliczeniu zewnętrznym liczy się efekt ekologiczny i może być w ten sposób co wielokrotnie przerabia się ostatnio że gmina wybuduje kanalizację sanitarną natomiast jest problem z podłączeniem się poszczególnych właścicieli posesji. W różny sposób gminy do tego podchodzą, poprzez Rady Sołeckie powstaje takie działanie żeby ludzie umawiali się że wspólnie zlecenie dają firmie która na rzecz gminy realizuje budowę kolektorów i tych kanałów bocznych żeby tej samej firmie dać zlecenie na przyłącze wtedy jest najbezpieczniejsza sprawa, najszybciej można ten efekt ekologiczny uzyskać bo istnienie samej kanalizacji sanitarnej, oczyszczalni bez przyłączy traci rację bytu i na takie działania nie mogą być przyznane środki . Tak że kolejnym etapem który będziemy przerabiali w sytuacji gdy dostaniemy środki to będzie tak poprowadzenie tej sprawy w Smolnicy żeby - tam na szczęście jest duża wola żeby ta kanalizacja powstała jest duża świadomość że te przepisy które teraz funkcjonują powodują że trzeba ten ciężar przyłącza ponieść.

r. Wiaderny - czy wola mieszkańców znajdzie przełożenie na realizację przepisów, czy wszyscy obligatoryjnie będą przyłączeni do kanalizacji

Przew. Rady - czyli jak wpłynąć na mieszkańców że ma podłączyć się do kanalizacji

Burmistrz - w praktyce to będzie tak wg naszego harmonogramu budowa tej kanalizacji trwała by 2 lata 2005-2006 + te 1/2 roku. My wszędzie żeśmy studzienki w projekcie lokowali na posesji, trochę tutaj jest takie przegięcie bo winna być w granicy posesji, zresztą tak samo jak teraz zbroimy tereny, studzienkę daje się w granicy posesji i tak wszyscy będą mieli, tak że to jest kwestia tylko tego przyłącza, kawałka rury i koszt jest niewielki żeby tylko komuś się chciało te parę metrów przekopać

Przew. Rady - potencjalny mieszkaniec będzie miał czas przygotować się do tego przyłącza i finansowo i organizacyjnie tym bardziej gdybyśmy korzystali z jednej firmy. Czy będą jeszcze pytania, nie widzę. Pan Burmistrz Skorupa prosi o głos , proszę

Z-ca Burmistrza - nie chciałem się już odnosić do tego co mówił pan Burmistrz natomiast korzystając z okazji proponujemy jeszcze kilka korekt w WPI dot. one zadań : budowa Gimnazjum, budowa sali sportowej i Ośrodka Zdrowia. Po prostu tutaj urealniamy kwoty teraz już wiemy jakie konkretnie kwoty otrzymaliśmy z Ministerstwa Edukacji to jest w tym roku wydajemy 168 tyś zł w przyszłym roku 792 tyś a więc te kwoty już konkretne zostały tu wprowadzone. Natomiast pożyczka z WFOchr. Śr. i Gosp. Wodnej to jest kwota 438.462 zł na Gimnazjum i pożyczka WFOchr. Śr. i Gosp. Wodnej na kotłownię w Ośrodku Zdrowia to jest 83.780 zł to są niewielkie korekty to jest urealnienie zapisów. Natomiast nad jedną zmianą chciałbym się trochę dłużej zatrzymać

Otóż proponujemy wykreślenie z WPI zadania pod nazwą - „Ciąg pieszy do Groty”. Budowa tego ciągu była warunkowana możliwością pozyskania środków unijnych i jest taki program rozwoju obszarów wiejskich i z tego programu chcieliśmy te środki pozyskać. Podjęliśmy przygotowania praktycznie jesteśmy gotowi dokumentacyjnie. Pamiętacie na ostatniej sesji żeśmy zmieniali zapis droga do groty - na ten ciąg pieszy do groty, bo takie są warunki tego programu tylko ciąg pieszy, chodnik i te zadania mogą być finansowane. Zmiana miała tylko ten jeden cel, pozyskanie środków unijnych. Na etapie pozyskiwania zezwolenia na budowę decyzji o warunkach zabudowy na ten ciąg pieszy została oprotestowana przez właścicieli działek znajdujących się przy tej drodze. Tłumaczyliśmy tym właścicielom że to iż tam jest ten zapis - ciąg pieszy w niczym nie zmieni charakteru tej drogi bo to jest droga i do studni i do Groty i do działek gminnych, jest nawet dosyć duże nimi zainteresowanie a więc sami nie wprowadzilibyśmy czegoś że postawimy zakaz że jest to tylko ciąg pieszy, natomiast praktyka nawet z doświadczenia innych burmistrzów np Cieszyna mówił o tym iż trzeba to nazewnictwo niestety w określony program dostosować. Nasze wyjaśnienia na nic się nie zdały i ten protest jest to jest odwołanie które powinno być skierowane do Samorządowego Kolegium Odwoławczego albo uwzględnione przez nas, obojętnie jaką drogę nie wybierzemy to eliminuje nas z możliwości skorzystania z tych środków na wstępie czyli nie ma sensu sobie dalej tym głowy zawracać i w związku z tym żeby nie widniało na przyszły rok zadanie którego nie będziemy wykonywać bo koszt tego zadania to jest grubo ponad 250 tyś zł więc trudno żebyśmy taką kwotę wyasygnowali z budżetu taką kwotę na tą drogę która nie jest najważniejszym zadaniem i stąd proponujemy wykreślić to zadanie. Należy tylko żałować że tak się stało że argumenty do tych osób nie trafiły. To jest ta zmiana dosyć istotna tutaj.

Burmistrz Jakubek - urzędnicy którzy rozpatrują wniosek ich interesuje zgodność zapisów z wniosku z zapisami w programach, w praktyce często dzieje się w ten sposób że jakaś nazwa w żaden sposób nie przystaje do tego która to nazwa figuruje w programie w związku z tym tej samej dokumentacji nadaje się inną nazwę. W skrajnych przypadkach Holendrzy mówili że dochodzi do tego że to samo przedsięwzięcie może do 5 razy mieć takich podejść żeby być skutecznym. Podobnie tu zadziałał ten mechanizm, natomiast i geodezyjnie i w planie dalej jest to droga tak że tutaj żadnej przeszkody nie ma niemniej tak się stało jak się stało, można tylko ubolewać że osoba która doskonale zna zagadnienia geodezyjne bo jest pracownikiem gminy i wie że w zapisach geodezyjnych nic nie ulega nie zmieni też to podpisała.

Przew. Rady - dziękuję czy będą pytania

r. Przybyła - Panie Burmistrzu ja bym prosił żeby pan powiedział nazwiska tych osób które to oprotestowały. Ponieważ dla mnie nazwiska te są znane dla mnie jest to bardzo bolesne ponieważ w gronie tych nazwisk jest pracownik gminy, jest członek Rady Parafialnej a staraliśmy się o ten ciąg tylko i wyłącznie dlatego że w przyszłym roku jak wszyscy radni pamiętają „Święto Miasta i Gminy” z okazji 700 lecia parafii miało się odbyć w Rachowicach i bolesne jest to że nawet członkowie Rady Parafialnej kłody rzucają pod nogi i nie chcą uświetnić tego wszystkiego. Bardzo proszę o podanie nazwisk

Z-ca Burmistrz - działalność gminy jest jawna, natomiast podejrzewam że nie możemy tutaj tych nazwisk podać bo niestety obowiązuje ustawa o ochronie danych osobowych, a te nazwiska same wypłyną

Przew. Rady - czy będą jeszcze pytania, nie widzę, czyli rozumiem że pkt 5 możemy zakończyć. Przechodzimy do pkt. 6 - Zmiany w budżecie gminy Sośnicowice na rok 2004 - proszę o zabranie głosu Skarbnika Gminy pana Leszka Pietrasińskiego

Skarbnik - szanowni państwo proponowane przez pana Burmistrza zmiany dotyczą w głównej części informacji o dotacjach jakie wpłynęły do nas do dnia dzisiejszego i dotyczą:

- zwiększenia dotacji na składki na ubezpieczenia społeczne o kwotę 143 zł po stronie dochodów i wydatków

- zmniejszenia dotacji na zasiłki i pomoc w naturze w dwóch paragrafach na zadania zlecone o 1882 zł i dotację na zadania własne o 7348 zł - również po stronie dochodów i wydatków

-oraz zwiększenia o kwotę 4774 ,94 zł dotację na oświetlenie ulic, placów i dróg , jest to końcówka od Wojewody za 2003 r

To są te zewnętrzne, natomiast jest jeszcze pozycja dotycząca po stronie dochodów i również wydatków związanych z darowizną dla Rady Sołeckiej w Rachowicach o 1000 zł

- zwiększenia o 4,5 tyś zł dotacji dla nas z Gminy Bierawa tytułem partycypacji w kosztach utrzymania przedszkola w Sierakowicach jak i wspomniana tu przez pana Burmistrza kwota 168 tyś tegorocznej części dof. Min. Edukacji Nauki i Sportu do hali sportowej przy Gimnazjum w przyszłym roku 792 tyś zł - to po stronie dochodów. Natomiast po stronie wydatków jest jeszcze jedna zmiana mianowicie po zbilansowaniu wydatków za 3 kwartały okazało się że nie doszacowane zostały wydatki na funkcjonowanie Rady Miejskiej. Założyłem że będzie jeszcze łącznie z tą dzisiejszą 3 sesje do końca roku i w związku z tym iż po drodze nastąpiły też zwiększenia należności dla sołtysów jak i wzrost najniższego wynagrodzenia od początku roku suma - sumarum generalnie to podsumowanie zakończyło się kwotą 33 tyś zł zwiększenia po stronie wydatków i to na dzień dzisiejszy jest wszystko.

Przew. Rady - czy są pytania do pana Skarbnika , nie widzę, przechodzimy do pkt. 7 - Przyjęcie uchwał - proszę Przewodniczącą Komisji Uchwał i Wniosków o odczytanie projektów uchwał

r. Bargiel

1. Uchwała Nr XIX/173/2004 w sprawie aktualizacji Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Gminy Sośnicowice na lata 2004-2006

Przew. Rady - czy są pytania - nie widzę

Kto jest za przyjęciem uchwały - 15 za

Jednogłośnie uchwała została przyjęta przez Radę

2. Uchwała Nr XIX/174/2004 w sprawie zmiany budżetu gminy Sośnicowice na rok 2004

Przew. Rady - czy są pytania - nie widzę

Kto jest za przyjęciem uchwały - 15 za

Jednogłośnie uchwała została przyjęta przez Radę

r. Bargiel - to były wszystkie uchwały

Przew. Rady - przechodzimy do pkt 8 - Interpelacje , wolne wnioski i zapytania, kto z radnych pragnie zabrać głos, nie widzę, w takim razie pkt. 9 Odpowiedzi na interpelacje wnioski i zapytania jest zakończony, przechodzimy do pkt. 10 Zakończenie obrad - wyczerpaliśmy program obrad dzisiejszej sesji.

Zamykam XIX sesję Rady Miejskie w Sośnicowicach IV kadencji

Protokołowała:

insp. d/s obsługi RM - Hippe

godz. 16:15

 

 

 

 

 





drukuj wersja do druku



System wykonany przez firmę Javatech