UCHWAŁA Nr XXIII/214/ 2005
Rady Miejskiej w Sośnicowicach
z dnia 22 marca 2005 r.
w sprawie: ustalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym.
Na podstawie art. 90f ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, ze zm.)
Rada Miejska w Sośnicowicach
uchwala
§ 1
Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym, stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
§ 2
Regulamin, o którym mowa w § 1, określa:
- rodzaje pomocy materialnej,
- uprawnionych do uzyskania pomocy materialnej,
- warunki otrzymania świadczenia,
- formy pomocy materialnej,
- tryb i sposób przyznawania świadczeń,
- tryb i sposób wstrzymywania i cofania świadczeń,
- przepisy przejściowe.
§ 3
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi.
§ 4
- Uchwała podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Uchwała obowiązuje od 1 stycznia 2005 roku.
- Uchwała podlega podaniu do wiadomości poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu, w placówkach oświatowych Gminy i opublikowaniu w prasie lokalnej.
Przewodniczący Rady Miejskiej
Krzysztof Zawadzki
Załącznik Nr 1
do uchwały Rady Miejskiej Nr XXIII/214/2005r.
z dnia 22 marca 2005r.
REGULAMIN
UDZIELANIA POMOCY MATERIALNEJ O CHARAKTERZE SOCJALNYM
I. postanowienia wstępne
§ 1
1. Świadczenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym, tj. stypendium szkolne i zasiłek szkolny przyznaje Burmistrz w formie decyzji administracyjnej.
2. Obsługę administracyjno – finansową w zakresie określonym niniejszym Regulaminem wykonywać będzie Zespół Ekonomiki Oświaty, Zdrowia i Kultury w Sośnicowicach zwanym w dalszej treści Regulaminu ZEOZiK.
3. Osoby uprawnione do uzyskania pomocy, warunki otrzymania świadczeń, rodzaje form pomocy materialnej oraz tryb i sposób przyznawania świadczeń, ich wstrzymywania i cofania określają przepisy ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, ze zm.), zwanej w dalszej części Regulaminu ustawą o systemie oświaty.
§ 2
Niniejszy Regulamin określa:
1.Sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego w zależności od sytuacji materialnej uczniów i ich rodzin oraz innych okoliczności, o których mowa w art. 90d ust. 1 ustawy o systemie oświaty.
2.Formy, w jakich udziela się stypendium szkolnego w zależności od potrzeb uczniów.
3.Tryb i sposób udzielania stypendium szkolnego.
4.Tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego w zależności od zdarzenia losowego.
§ 3
1.Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:
- kryterium dochodowym – należy przez to rozumieć miesięczną wysokość dochodu na osobę w rodzinie, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593, Nr 99, poz. 1001 i Nr 273, poz. 2703).
- kwocie zasiłku rodzinnego – należy przez to rozumieć kwotę, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255, ze zm.).
- szkole – należy przez to rozumieć szkoły publiczne i niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz szkoły niepubliczne nie posiadające uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych,
- kolegium – należy przez to rozumieć publiczne kolegia nauczycielskie, nauczycielskie kolegia języków obcych, kolegia pracowników służb społecznych oraz niepubliczne kolegia nauczycielskie i nauczycielskie kolegia języków obcych,
- ośrodku – należy przez to rozumieć publiczne i niepubliczne ośrodki, o których mowa w art. 16 ust. 7 ustawy o systemie oświaty, umożliwiające dzieciom i młodzieży, realizację obowiązku szkolnego,
- wnioskodawcy – należy przez to rozumieć rodziców albo pełnoletniego ucznia, dyrektora szkoły, o której mowa w pkt 3, dyrektora kolegium, o którym mowa w pkt. 4 oraz dyrektora ośrodka, o którym mowa w pkt. 5.
2. Kryterium dochodowe, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 jest ustalane na zasadach określonych w art. 8 ust. 3-13 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593, Nr 99, poz. 1001 i Nr 273, poz. 2703), z tym że do dochodu nie wlicza się świadczeń pomocy materialnej przydzielanej niniejszym Regulaminem.
II. SPOSÓB USTALANIA WYSOKOŚCI STYPENDIUM SZKOLNEGO
§ 4
1. Wysokość stypendium szkolnego w każdym przypadku będzie ustalana indywidualnie i uzależniona będzie od sytuacji dochodowej ucznia oraz od warunków mających wpływ na trudną sytuację materialną rodziny, a w szczególności gdy w rodzinie występują okoliczności określone w art. 90d ust. 1 ustawy o systemie oświaty.
2. W celu ustalenia wysokości stypendium szkolnego wprowadza się trzy grupy dochodowe:
- I grupa – miesięczny dochód na jednego członka w rodzinie nie przekracza 30 % kryterium dochodowego,
- II grupa - miesięczny dochód na jednego członka w rodzinie wynosi nie mniej niż 30 % i nie więcej niż 60% kryterium dochodowego,
- III grupa - miesięczny dochód na jednego członka w rodzinie przekracza 60 % kryterium dochodowego,
3.Stypendium szkolne nie może być niższe niż 80% kwoty zasiłku rodzinnego i nie może przekraczać miesięcznie 200% tej kwoty.
4.W zależności od dochodu na osobę w rodzinie, określonego w ust. 2 oraz z uwzględnieniem okoliczności mających wpływ na ten dochód określonych w ust. 1 wysokość miesięczna stypendium szkolnego może wynosić:
- dla I grupy – powyżej 180% do 200% zasiłku rodzinnego,
- dla II grupy – powyżej 150% do 180% zasiłku rodzinnego,
- dla III grupy – od 80% do 150% zasiłku rodzinnego.
5. W zależności od przyznanej uczniowi formy pomocy, stypendium szkolne będzie realizowane miesięcznie, kwartalnie lub jednorazowo zgodnie z decyzją Burmistrza.
III. FORMY UDZIELANIA STYPENDIUM SZKOLNEGO
§ 5
1. Uczniom szkół podstawowych i gimnazjów oraz wychowankom ośrodków a także dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami może być udzielone stypendium szkolne w formie:
- całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych wykraczających poza realizowane w szkole w ramach planu nauczania a także realizowanych poza szkołą, takich jak np.:
- dodatkowe lekcje nauki języka obcego
- zajęcia wyrównawcze,
- zajęcia dyslektyków czy dysgrafików,
- zajęcia sportowe,
- zajęcia plastyczne,
- zajęcia muzyczne,
- zajęcia z kultury regionalnej,
- zajęcia edukacyjne w ramach wyjazdów śródrocznych uczniów szkół podstawowych, tzw.: „zielonych szkół”’
- wyjazdy edukacyjne,
- i inne poszerzające wiedzę i zdolności uczniów.
- Pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, t,j. na zakup:
- podręczników szkolnych,
- słowników,
- podstawowych przyborów szkolnych,
- komputerowych programów edukacyjnych,
- stroju gimnastycznego,
- innych pomocy naukowych.
2. Uczniom szkół ponad gimnazjalnych oraz słuchaczom kolegiów może być udzielone stypendium szkolne w formie:
- określonej w ust. 1,
- całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania, t.j. na:
- zakup biletów miesięcznych,
- zakup obiadów,
- opłacenie internatu,
- opłacenie czesnego,
- inne związane z pobieraniem nauki.
3. W przypadku, gdy nie jest możliwe udzielenie uczniom szkół i wychowankom ośrodków pomocy w formie określonej w ust. 1 i ust. 2 pomoc ta może być udzielona w formie świadczenia pieniężnego.
4. W przypadku, gdy nie jest celowe udzielenie słuchaczom kolegium pomocy w formie określonej w ust. 1 i ust. 2 pomoc ta może być udzielona w formie świadczenia pieniężnego.
5. Pomoc w formie świadczenia pieniężnego, o której mowa w ust. 3 i 4 będzie przyznawana w sytuacjach wyjątkowych i mocno uzasadnionych.
IV.TRYB I SPOSÓB UDZIELANIA STYPENDIUM SZKOLNEGO
§ 6
1. Podstawą ubiegania się o stypendium szkolne jest wniosek skierowany do Burmistrza przez wnioskodawcę.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1 dotyczący:
- uczniów szkół podstawowych i gimnazjów składa się w sekretariatach tych szkół
- pozostałych osób uprawnionych składa się w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Sośnicowicach z siedzibą w Sośnicowicach, ul. Rynek 19 w terminie do dnia 15 września danego roku szkolnego a w przypadku słuchaczy kolegiów – do dnia 15 października danego roku szkolnego.
3. W uzasadnionych przypadkach, takich jak np.: pobyt w szpitalu, nagła utrata źródła dochodu itp. Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po upływie terminu, o którym mowa w ust. 2.
4. Wnioski złożone w sekretariatach szkół podstawowych i gimnazjów niezwłocznie przekazuje się do sekretariatu Urzędu Miejskiego.
§ 7
1. Stypendium szkolne przyznane w formie, o której mowa w § 5 ust. 1 pkt 1 realizowane jest przelewem na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego zajęcia edukacyjne.
2. Stypendium szkolne przyznane w formie, o której mowa w § 5 ust. 1 pkt 2 realizowane jest poprzez dostarczenie za pośrednictwem szkół uczniom książek, przyborów szkolnych i innych pomocy naukowych, które zostały zgłoszone przez uczniów i zaakceptowane przez szkoły.
3. Stypendium szkolne przyznane w formach, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz w ust. 2 pkt 2 może być realizowane także poprzez zwrot uprzednio zaakceptowanych wydatków, po przedstawieniu odpowiednich rachunków lub innych dokumentów potwierdzających poniesione wydatki, w formie wypłaty gotówkowej z kasy Urzędu Miejskiego w Sośnicowicach lub przelewu na bankowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy rodziców ucznia (opiekunów prawnych) lub pełnoletniego ucznia.
4. Stypendium szkolne przyznane w formie świadczenia pieniężnego wypłacane są w kasie Urzędu Miejskiego w Sośnicowicach lub przelewem na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy rodziców ucznia (opiekunów prawnych) lub pełnoletniego ucznia.
V.TRYB I SPOSÓB UDZIELANIA ZASIŁKU SZKOLNEGO
§ 8
1. Wniosek o przyznanie zasiłku szkolnego składa wnioskodawca w sekretariacie Urzędu Miejskiego w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia losowego uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.
2. Wniosek rozpatrzony będzie do 7 dni od daty złożenia go w Urzędzie Miejskim.
3. W zależności od udokumentowania zaistniałego zdarzenia losowego, będącego podstawą do złożenia wniosku zasiłek szkolny będzie udzielony w formie:
- świadczenia pieniężnego z przeznaczeniem na pokrycie wydatków edukacyjnych wskazanych przez pełnoletniego ucznia lub rodzica (opiekuna prawnego) ucznia.
- Pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, t.j. na zakup: książek, słowników i innych pomocy naukowych nie będących w tym czasie dla ucznia.
4. Zasiłek szkolny udzielony w formie świadczenia pieniężnego wypłacany jest w kasie Urzędu Miejskiego w Sośnicowicach lub przelewem na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy rodziców ucznia (opiekunów prawnych) lub pełnoletniego ucznia.
5. Zasiłek szkolny udzielony w formie pomocy rzeczowej realizowany jest poprzez dostarczenie uczniowi książek, przyborów szkolnych lub innych pomocy naukowych, zakup których został wcześniej uzgodniony z wnioskodawcą.
VI. PRZEPISY KOŃCOWE
§ 9
1. Do opiniowania wniosków o udzielenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym Burmistrz powołuje Gminną Komisję Stypendialną, która będzie pracowała w oparciu o niniejszy Regulamin.
2. Skład Gminnej Komisji Stypendialnej oraz tryb jej pracy ustala Burmistrz w odrębnym Zarządzeniu.
|